ویژگیهای شخصیتی مدعیان دروغین

۱- ⭕️اختلال روانی⭕️
از نظر کارشناسان روانشناسی، برخی مدعیان دورغین دارای اختلالهایی هستند که اصطلاحا «سایکوز تحمیلی» نامیده می شود.
?در این حال فرد چنان با قاطعیت راجع به ادعای خود سخن می گوید که افرادِ دارای روحیه منفعل، به سرعت تحت تاثیر او قرار می گیرند و ممکن است حاضر شوند فداکاری های بسیار چشم گیر و قابل توجهی برای رسیدن به اهداف وی انجام دهند.
?نمونه این حالت را می توان در  برخی پیروان علیمحمد باب مشاهده کرد.
✅از سوی دیگر یکی از عوامل پذیرش مردمی نسبت به ادعاها این است که آنها را الهام شده، غیبی و مطابق دستور ماورایی می دانند.

۲- ⭕️خود کم بینی و حقارت⭕️
☄یکی دیگر از مفاهیمی که اغلب روان‌شناسان به کار می‌برند «عقده حقارت» است. افرادی که در کودکی دچار کمبود یا محرومیتی بوده‌اند، در بزرگسالی به دنبال جبران آن هستند. این عقده می‌تواند منجر به نوعی «خود شیفتگی» شود.
?افراد خود شیفته برای سیستم و جامعه خطرناک هستند.
✅تجلی اجتماعی این عقیده آن است که افراد خود شیفته، جامعه را به دنبال اهداف بزرگ و تخیلی خود می‌کشند. مثلاً می‌گویند: ما باید قدرت مطلق باشیم؛ همه باید سپاس‌گزار ما باشند.
???
امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید:
«ما من رجل تکبر او تجبّر الا لذله وجدها فی نفسه؛ هیچ فردی به تکبر آلوده نمی‌شود مگر به خاطر ذلت و حقارتی که در خود احساس می‌کند.»

۳-⭕️افراط و تفریط⭕️
یکی از زمینه‌های شخصیتی #مدعیان_دروغین، رفتار خلوت جویانه و انزواطلبانه آنهاست. از آن‌جا که پیامبران و اولیای الهی دورانی را به خلوت و راز و نیاز پرداخته‌اند، این اعمال مدعیان، که تنها شباهت صوری با رفتار اولیای الهی دارد، می‌تواند عامل فریب مردم باشد.
۴- ⭕️ایجاد جذابیت‌های فردی و گروهی و کارِ تشکیلاتی⭕️
استفاده از جهالت افراد و بی‌خبر نگاه داشتن آن‌ها از روند فعالیت‌های خاصّ مدعیان و فرقه‌هاست؛ به این صورت که یکی از اعضای قدیم و اصلی از فرقه‌ها یا وابستگان مدعی، با معاشرت با فرد مورد نظر او را جذب می‌کند و عضو جدید تا مدتی نمی‌داند که چه می‌کند و به کجا می‌رود.
از طرفی افراد آسیب پذیر کسانی هستند که با مشکلات یا بن‌بست‌های زندگی رو به رو هستند و فرصت تمرکز برای درک حیله‌های فرقه‌ها و مدعیان را ندارند.
?قدرت فوق العاده رهبران یا سردمداران در گروه‌های فرقه‌ای چنان است که عموماً با اِعمال قدرت خاصّ در کنترل منابع مادی و انسانی، افراد را مسحور خود می‌کنند.
http://www.askdin.com/thread25830.html

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

  1. ناشناس گفت:

    متاسفانه این افراد وقتی فهمیدن که حرف ها و رفتارهاشون بر عده ای تاثیر داره مثل تراکتور شروع می کنن به ترویج اون رفتار و تفکری که دوستش دارن و تا سرحد جنون جلو می رن

  2. بی نام گفت:

    با سلام خدمت شما همسرم خیلی پشتیبان اوست در زندگی با او زیاد بحث میکردم من او قبول ندارم به فرزندانم زور میگوید که مطالب او را گوش بدهیم اگه در مورد توهین شود همیشه حرف طلاق میزند مغز اونا شستشو داده یک آدم دروغگویی استپای چلسات خودش وزهرا تهرانی نشستم دروو هستند همسرم میگوید خواب دیده که در مقام امام تلزمان است چه حکمی دارد لطف کنید جواب بدهید و جرم او چیست

  3. بی نام گفت:

    با سلام همسرم میگوید در خواب دیدم امام زمان به من فرمودند ان طور که امام زمان را احترام میکنید او را باید احترام کنید چه حکمی دارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.